• +90 552 848 13 22 | bilgi@karavanakademi.org

Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yabancılara güven olmaz

Oynadığımız online oyunların çok büyük bir kısmında insanlar takma isim kullanıyorlar. İşin eğlenceli kısmı da bu belki de. Ancak herkesin takma isim kullandığı ve kimsenin kimliğinin tam olarak bilinmediği ortamlarda bazı güvenlik açıkları da beraberinde geliyor. Karşımızdaki kişinin iyi ya da kötü niyetli olduğunu bilemediğimizden, insanlara güvenme konusunda da hep bir adım geride durmamız gerekiyor. Özellikle devasa online yapımlarında eşya, para ve karakter satılması gibi sık karşılaşılan ve güvenlik açıklarına da meydan bırakan pek çok unsur var. Bu tip durumlarda mağdur olan taraf haline gelmemek için mutlaka güvenliğe önem vermek gerekiyor.


MMORPG ve MOBA türü oyunlarda insanların takma isimlerler birbirleri ile iletişimde olması ve hiç tanımadığınız insanlarla ticaret yapmanız ihtimalini de beraberinde getiriyor. Eğer antivirüs programınız güncel değilse, karşı taraftan gelecek her türlü saldırıya da açık hale gelebiliyorsunuz. Bu nedenle antivirüs programınızı daima güncel tutmanız gerekiyor.

Bu tip oyunlarda en sık karşılaşılan güvenlik hatalarından biri güvenlik bilgilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmak oluyor. Kişisel bilgileriniz, e-mail adresiniz, ev adresiniz, yaşınız gibi kişisel bilgilerinizi tanımadığınız insanlarla paylaşmanız halinde kötü amaçlı kişiler tarafından saldırı altına girme ihtimaliniz de artıyor.